Що таке Community Policing

Інформація про Community Policing на Wikipedia
Безпека – одна з найважливіших цінностей для людини, а співпраця поліції та громади – найкращий спосіб її гарантувати. Таку взаємодію ще називають англійським терміном Community Policing (CoP).

Вона полягає у тому, що поліція працює, зважаючи на думку мешканців щодо питань громадського порядку у кожному конкретному районі, селі, місті тощо.

Community Policing – це постійна співпраця поліції з населенням та місцевою владою. А головна мета такої взаємодії – створення спільного безпечного простору.

Що передбачає співпраця поліції та громади?

Підхід Community Policing побудований на принципах постійної комунікації, де:

  • поліція та місцева громада разом відповідають за безпеку;
  • поліція реагує на місцеві потреби й вимоги, які визначає громада;
  • спілкування між населенням і поліцією є ефективним, а отже приносить відповідні результати;
  • підхід до вирішення кожної з місцевих проблем є індивідуальним;
  • співпраця спрямована на попередження правопорушень і створення плану запобіжної діяльності.

CoP – це не автономна програма або окреме поліцейське управління чи відділок. Це підхід у щоденній роботі поліції.

Навіщо Community Policing потрібна громаді?

Розвиток Community Policing має низку переваг для конкретних мешканців конкретних громад. Зокрема:

  • мешканці повідомляють поліції про проблеми у сфері безпеки та спільно шукають рішення їх подолання;
  • місцева поліція у плануванні роботи враховує думку населення. На підставі цієї інформації формуються місцеві програми із підвищення безпеки;
  • спілкування з населенням відбувається за допомогою інноваційних платформ. Створюють онлайн-платформи, «карти злочинності», влаштовують тематичні зустрічі, запроваджують спільні ініціативи. Такі майданчики допомагають мешканцям швидко отримувати реакцію на їхні звернення та ефективніше вирішувати проблеми з безпекою.
  • за рахунок більш тісної комунікації та взаємодії населення й поліції мешканці точно знають, що робить поліція, яка її роль, права та обов’язки;
  • зосередження уваги на причинах злочинів дозволяє завчасно попереджати їх;
  • громада контролює діяльність поліції, отримує актуальну інформацію про стан безпеки за місцем проживання;
  • критерієм оцінки роботи поліції є те, як вона вирішує проблеми у сфері безпеки, на які вказали мешканці. При цьому саму оцінку також дають представники громад, органів місцевого самоврядування, незалежні експерти.

Керуючись принципом «обгороджуйся не парканом, а добрими сусідами», люди завжди обирають собі помешкання там, де безпечно. А безпечно там, де ефективно працює Community Policing. Крім того, такі оселі стають вигідним капіталовкладенням для власників. Розвиток співпраці поліції та громади – це безпечний район, безпечне селище, безпечне місто.

Навіщо Community Policing потрібна місцевій владі?

Відповідальна місцева влада завжди зацікавлена у забезпеченні правопорядку на своїй території. Адже від рівня безпеки в громаді залежить і добробут людей. Від швидкого й ефективного реагування на злочини – захищеність мешканців. А від превентивної роботи – зменшення кількості правопорушень та злочинів у майбутньому. Саме тому роль місцевої влади у розвитку Community Policing дуже важлива:

  • місцева влада спільно з мешканцями визначає небезпечні для людей ділянки в місті, селі, селищі;
  • місцева влада відповідає на запити людей щодо підвищення рівня безпеки конкретними діями, через що довіра до неї зростає;
  • місцева влада формує пріоритети в сфері розвитку міста (території), які важливі для населення, та передбачає ефективний план досягнення цілей;
  • безпечна територія привабливіша для інвестиційних проектів, а це дає можливість залучити зовнішні кошти для розбудови міст і селищ;
  • чим безпечніше місто чи село, тим воно комфортніше для туристів, які приносять додатковий прибуток для громади.

Приклад взаємодії місцевої влади та Поліції:

Представники благоустрою разом з поліцією патрулюють вулиці, виявляють та припиняють незаконну торгівлю на них. «Муніципальна дружина» у центрі міста спостерігає за порядком під час масових заходів. У випадках виявлення правопорушень – викликають патруль.

Навіщо Community Policing потрібна поліції?

Поліцейські є частиною громади, яку покликані захищати. Вони – гарантія того, що кривдники отримають законне покарання.

Втім, сучасна поліція у своїй роботі повинна орієнтуватися на потреби місцевої громади. Необхідність співпраці поліції та населення на засадах партнерства визначена Законом України «Про Національну поліцію».

Для чого ж були прийняті ці норми і навіщо самій поліції розвивати взаємодію з громадою:

  • завдяки залученню людей (наприклад, спільному патрулюванню, нагляду за територією і вчасному інформуванню патрульних) поліція ефективніше запобігає новим правопорушенням. Як наслідок, зменшується кількість роботи, пов’язаної із реагуванням на вчинені правопорушення і розслідуванням скоєних злочинів;
  • співпраця з активними мешканцями дозволяє заручитись підтримкою громади і будувати довіру між поліцейськими та населенням;
  • вирішення проблем, які турбують громаду, сприяє формуванню позитивного іміджу поліції;
  • співпрацюючи з громадою, поліція підвищує обізнаність мешканців про свою роботу (наприклад, про межі компетенції поліцейських або про альтернативні шляхи вирішення проблем). А це дозволяє в подальшому зменшити навантаження на патрульну поліцію.

В яких країнах працює Community Policing?

Принцип СоР впроваджений та ефективно працює у таких країнах, як Бельгія, Болгарія, Кіпр, Чехія, Данія, Німеччина, Естонія, Іспанія, Ірландія, Італія, Латвія, Литва, Нідерланди, Польща, Велика Британія та США.

У багатьох країнах є практика neighborhood watch (укр. сусідська варта). Вона полягає в тому, що мешканці одного селища або двору багатоповерхового будинку об’єднуються в групи, ділять між собою зміни та патрулюють місцевість. Наприклад, наглядають за запаркованими автівками або дитячими майданчиками. У випадках, коли мешканці помічають щось підозріле або небезпечне, вони викликають поліцію.

В Україні діє програма ПОЛіС від міжнародної організації IREX. На базі бібліотек та інших закладів відбуваються тематичні зустрічі поліцейських із членами громади. Такі зустрічі дозволяють громаді зрозуміти повноваження поліцейських та поставити їм будь-які запитання, навіть ті, що не стосуються служби. Це зближує громаду з офіцерами поліції.

© 2020 Всі права захищено.
Цей сайт створено та працює за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Сайт адмініструється ГО «Інститут миру і порозуміння» (ІМіП).
Сайт виконує інформаційно-просвітницьку функцію.