Під час проведення круглих столів та обговорення безпекових ініціатив за участі представників освіти та патрульної поліції Кривого Рогу стало зрозуміло, що деякі теми вже не є актуальними, адже вони кілька років активно обговорюються на державному рівні, до цього обговорення включено багато служб і ведеться плідна робота у безпекових напрямках. А щось, навпаки, потребує додаткової уваги з огляду на непорозуміння у питанні налагодження взаємодії між владою, громадянами та підрозділами охорони закону і порядку.
Так, освітяни наголошували на тому, що, наприклад, тема булінгу їм добре знайома. Зокрема вони мають чіткий алгоритм дій у випадках прояву булінгу, залучають відповідних спеціалістів, використовують масу наочного матеріалу (листівки, плакати, інформування в ЗМІ) та звертаються по допомогу до інших структур (як-от БВПД чи ЦСССДМ).
А от актуальною виявилась проблема дороги учнів від дому до закладів освіти. Адже в школі діти знаходяться під наглядом педагогів, а вдома — батьків. Дорогою ж до школи (чи навпаки, додому) вони найменш захищені.
Тож, проєкт “Маршрут школяра” мав вирішити цю проблему найефективніше та з найбільшою користю для всіх. Більше того, він був покликаний спростити роботи працівникам поліції та сфери освіти.
Першим етапом роботи у цьому напрямку було проведення аудиту безпеки території навчальних закладів шляхом створення комісії у складі працівників шкіл та батьків учнів задля убезпечення можливих шляхів школярів від місць проживання до навчальних закладів та усунення небезпечних факторів. А вже як результат — розробка детальної “карти” для відібраних пілотних шкіл з подальшим впровадженням цього методу в усі освітні заклади міста.
Для роботи над “Маршрутом школяра” було залучено Департамент освіти і науки м. Кривого Рогу, адміністрації навчальних закладів, членів батьківських комітетів. На кожному круглому столі й подальшій фокус-групі було сформовано ініціативну групу, члени якої і займалися розробкою такої “карти”.
У пілотному проєкті було проведено аудит безпеки території трьох навчальних закладів Кривого Рогу, розроблено маршрути пересування учнів до вищезазначених закладів з урахуванням небезпечних ділянок на шляху дітей, проведено навчально-профілактичні заняття для учнів та ознайомлено з результатами проведеної роботи батьків.
До уваги бралися усі потенційно небезпечні ділянки: відкриті люки, нерегульовані пішохідні переходи, занедбані будівлі, недобудови, будівництва, а також точки продажу алкогольної продукції, де можуть бути скупчення людей у нетверезому стані. Для аналізу таких ділянок було розроблено анкету аудиту безпеки територій, яку розповсюджували серед педагогів, батьків та школярів обраних навчальних закладів. На основі заповнених анкет ми аналізували та систематизували отриману інформацію. Після цього ми розробляли маршрут.
Внаслідок проведеного аудиту кожен заклад освіти зміг виявити небезпечні ділянки та усунути їх самостійно або ж звернутися до інших структурних підрозділів (управлінь ЖКГ, землеупорядження та благоустрою тощо) задля усунення недоліків маршруту (люки, хащі, ями на дорогах, відсутність тротуарів та інших). Звернутися до цих структур можна від імені громадських організацій, батьківських комітетів та адміністрацій шкіл спільно з Департаментом освіти і науки м. Кривого Рогу.
На підставі проведеної роботи та, зважаючи на неабиякий інтерес до розробки “Маршруту школяра” як освітян, так і батьків учнів, керівник Департаменту освіти і науки м. Кривий Ріг Тетяна Кріпак прийняла рішення поширити досвід пілотних навчальних закладів на інші школи міста задля убезпечення шляху школярів від місця проживання до місця навчання.
Розробка маршруту школяра для всіх закладів освіти міста одразу вирішує декілька проблем:
- по-перше, батьки впевнені, що дитина без перешкод дістанеться до школи і в зворотному напрямку;
- по-друге, заклади освіти матимуть змогу покращити шкільні території та усунути перешкоди і небезпечні ділянки самостійно або за допомогою інших підрозділів;
- по-третє, управлінням поліції у майбутньому буде легше контролювати безпекову ситуацію навколо шкіл, адже у Кривому Розі найпоширеніші проблеми, пов’язані з підлітками – розповсюдження наркотичних речовин, паління та прояви булінгу.
Отже, компонент проєкту «Маршрут школяра» виявився дуже потрібним і дієвим для різних верств населення – від дітей до чиновників. А найголовніше – це перші кроки до встановлення порядку в місті та можливості починати з малого, аби зробити набагато більше.