Денис Рєзнік, керівник ГО "Час діяти разом" (смт НОВОПОКРОВКА, ДНІПРОПЕТРОВСЬКА обл.)
Довгий шлях по створенню молодіжного простору в нашій громаді почався ще влітку 2019 року.
Перше завдання, яке я поставив – налагодження контакту з місцевою молоддю. Адже найголовнішим при створенні подібно центру є команда. Наодинці молодіжний центр не створити. Тільки за наявності команди лідерів-однодумців у вас все може вийти.
Знайти молодь, яка буде разом з тобою йти до мети – це перше найскладніше завдання. І воно стоїть на початку шляху, без цього далі рухатись немає сенсу.
У нас було так само. Я витратив довгих 6 місяців важкої та кропіткої праці з молоддю, перш ніж знайшов свою команду. Але воно того було варто. За ці 6 місяців чого тільки не було: створили кінотеатр «Просто неба» для молоді, провели свято молоді, залучили кошти на освітлення майданчику біля клубу, відремонтували дитячий майданчик. Згадані результати багато в чому стали можливими за умови залучення жителів громади, передусім - молоді.
І коли ви бачите, що вже є лідер, є підтримка, можна переходити до наступного кроку - дослідження.
Дослідження потреб молоді в громаді – це те, без чого подальша робота буде безрезультатною. Ви маєте зрозуміти, що молоді треба, чого їй не вистачає, чим вона хоче займатись. І робити це дослідження має сама молодь: ті люди, які вас підтримують та мають бажання розвивати громаду.
На початку свого шляху в Новопокровській ОТГ ми мали таку картину: майже відсутні місця дозвілля в громаді; мало клубів за інтересами, або ж вони взагалі відсутні; відсутні місця для неформального спілкування та освіти; відсутні місця, де молодь може просто корисно провести свій вільний час. Як наслідок: молодь незадоволена, неактивна, не задіяна у вільний час, втікає з громади. Після проведеного дослідження ми побачили, що 60% має бажання особисто брати участь у процесах розбудови та розвитку нашої громади, їм не вистачає звичайних свят, їм не вистачає розважальних центрів, гуртків для саморозвитку, тренажерного залу, молодіжних заходів і банально навіть свободи дій та прав, спілкування. І це все реальні проблеми, які є на сьогодні майже в кожній малій громаді.
Ми вирішили розпочати з малого. Створили клуб настільних ігор. Ініціативна група молоді сама виявила бажання саме такого формату і сама згуртувалася. Та де ж проводити збори? Тут допомогла бібліотека. Розуміючи весь масштаб проекту, а також те, що тільки настільними іграми ми обмежуватись не хочемо, почали шукати приміщення. І в цьому нам на допомогу прийшла місцева влада та директор будинку культури. Отримавши довгоочікуваний дозвіл, звернулись до меценатів, залучили кошти на будівельні матеріали та зробили там косметичний ремонт. І наче все добре, але що робити далі?
Продумайте свою місію та візію. Це основне в роботі молодіжного центру, що допоможе вам в майбутньому зосередитись на визначених напрямках роботи. Робити це бажано зі своєю лідерською командою молоді з залученням фасилітатора та проведенням мозкового штурму. Якщо можливості зробити все за правилами немає, то можна самостійно провести мозковий штурм та сформувати свою місію і візію.
Місія Молодіжного простору «Нове покоління»: розвиток культурного, свідомого суспільства, громадсько активної молоді через освіту, дозвілля та прокачку цінностей.
Візія: об’єднання зусиль задля підвищення рівня культури молоді через проведення різноманітних культурних, освітніх та розважальних заходів задля зміцнення українських цінностей.
На початку найскладніше. Особливо коли немає фінансування і відповідної державної підтримки, робити щось, на що немає обладнання і коштів, стає дуже складно. Але все можливо. Зберіться всі разом і складіть план, чим ви хочете займатись в МЦ. Окремо занотуйте, що у вас вже є в центрі, а чого вам не вистачає (обладнання, меблі, канцтовари т.д.) - зробіть такий собі план/бюджет майбутнього ідеального МЦ. Не забувайте – все можливо, варто лише мати бажання і мету.
Плануйте свою роботу. Планування – це важлива частина роботи МЦ, воно дозволяє чітко розставити всі завдання, побачити, де у вас є вільний час придумати щось нове, а де вам не вистачає часу і треба подумати, як зробити по-іншому.
Обладнання. Це друге із найскладніших завдань при створенні МЦ. Якщо у вас немає фінансування (а в малих громадах так майже завжди буває), треба звертатись до меценатів та донорів. Не чекайте, що обладнання вам хтось візьме і подарує просто так. Ні, його треба шукати, чітко розуміючи, для чого воно вам. Інакше результату не буде.
В нашому МЦ все починалось з одного столу посеред кімнати та двох старих лавок з приміщення будинку культури. За 4 місяці ми змогли назбирати у центрі столики, шафки, диванчики з палетів, фліпчарт, банер-павук, 4 крісла-мішки (зроблені зі старих занавісок), стільці, канцтовари, чайник і навіть подарований тостер.
Не забувайте про грантодавців. Зараз дуже багато різноманітних програм, де можна подати грант і отримати підтримку. Ми саме так і зробили. І виграли! Нас підтримали в програмі малих інфраструктурних грантів від House of Europe. Вже зараз у нас придбано за кошти донора нову акустичну систему, мікшерний пульт, майже два десятки м’яких стільців, 10 новеньких крісел-мішків, ноутбук, кухонний блок з мийкою, новий величезний екран для проектора. Наразі впроваджуємо другий етап проекту і саме зараз до нас вже їдуть нова рецепція, електрочайник, кавоварка, принтер, фліпчарт, мобільні вішалки.
Минулого місяця ми уклали угоду з інтернет-провайдером Prosto.net на безкоштовне підключення та постачання нам інтернет-зв’язку.
Просто зараз запустили краудфандингову кампанію на платформі Mola-mola зі збору коштів на новий проектор для центру та на інші важливі речі.
За весь цей довгий шлях створення центру було залучено величезну кількість жителів громади, членів ОМС, працівників культури, жителів інших громад, і - найважливіше - була залучена молодь.
Ви маєте розуміти й те, що молодіжний центр - це новий формат роботи з молоддю, це не будинок культури чи гурток у школі, це зовсім інший, інноваційний, базований на взаєморозумінні та взаємобажанні, підхід. В молодіжному центрі молоді не скажуть сідати і в’язати прямо зараз, бо йде заняття і викладач має відпрацювати свої години, в молодіжному центрі не скажуть, що треба саме так танцювати, бо на святі є програма, яку склали ще наші діди й прадіди, і ми чітко маємо її дотримуватись, бо так робили наші батьки і батьки наших батьків. Ви маєте розуміти, що в молодіжному центрі молодь сама обирає, чим їй займатись, де себе реалізувати, що робити саме в цей час. Вони «рулять» ситуацією, а ви можете тільки їх підштовхнути в правильне русло, але це не означає, що вони мають суворо його дотримуватись. Ви можете дати напрямок, а молодь в молодіжному центрі самостійно обирає подальший рух в цьому напрямку.
Під час створення центру, як і під час роботи, у вас будуть виклики, будуть перепони, до яких ви маєте бути готові. Не всі відразу зрозуміють важливість і пріоритет цього, для більшості це буде новим і незрозумілим, для декого взагалі може бути неприйнятним.
На початку наш центр називали і «сектою», і незрозумілими зібраннями. Деякі люди взагалі думали, що ми представники якоїсь церкви. І, звісно, так буде і у вас. Щоб розвіювати всі слухи та фейки, ведіть свою сторінку в соціальних мережах, створіть групу в Facebook, сторінку в Instagram. До нашої групи можна доєднатись за посиланням https://www.facebook.com/groups/novepokolinnya. Публікуйте туди всю свою діяльність, залучайте інших представників громади до ваших заходів, показуйте свою відкритість та прозорість, і з часом всі слухи розвіються.
Співпрацюйте з владою. Навіть якщо вона зовсім не налаштована на спілкування, постійно намагайтесь її залучати та співпрацювати. В певний момент і ви, і вони зрозумієте користь від цієї співпраці для обох сторін, і тоді робота стане більш злагодженою та ефективною.
Пам’ятайте: все, що робиться в молодіжному центрі – має робитися для молоді й разом з молоддю. І ніяк інакше.