Кейси

Уроки пандемії Миколаївської громади: Допомога вразливим групам - основа безпеки у громаді

Миколаївська селищна територіальна громада розташована у Сумській області. Її площа складає 522.4 км2, а чисельність населення – 12465 осіб. До складу громади входять 42 населених пункти. Як і решта України, навесні 2020 року громада зіштовхнулася з пандемією COVID-19. Для боротьби з коронавірусом була створена спеціальна комісія при селищній раді, до якої увійшли заступник селищного голови, начальник відділу охорони здоров’я та соціального захисту населення, начальник служби у справах дітей і головний лікар Миколаївської лікарні. Завдяки злагодженим діям комісії було складено план заходів, а також проведено роз’яснювальну роботу з населенням - у магазинах, на ринках та інших громадських місцях. До боротьби з пандемією було залучено місцевих підприємців, зокрема власників аптечних закладів, які видавали мешканцям громади засоби індивідуального захисту, а також керівництво магазинів, яке зобов’язали проводити санітарні обробки та створити спеціальну розмітку задля дотримання соціальної дистанції між покупцями. 

Проте, як зазначає заступник Миколаївського селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Дмитро Лантушенко, на початку пандемії медична галузь громади все ж виявилася неготовою до прийому хворих на COVID-19. Спочатку людей із підозрою на коронавірус та підтвердженим діагнозом везли до Білопільської лікарні, що знаходиться за 40 км від громади, що було дуже складно з точки зору логістики. І хоча це колишня районна лікарня, але, за його словами, тамтешні умови перебування та надання послуг не відповідають сучасним нормам. Згодом вже у місцевій Миколаївській лікарні були створені всі необхідні умови для хворих на коронавірус.


f2

Зокрема, тут облаштували пункт для забору матеріалу для тестування на коронавірус. Тести спочатку закуповували власними силами. Із залученням місцевих медиків проводили забір зразків на території лікарні, потім самостійно відвозили все в обласний центр, а пізніше так само власноручно забирали результати – все для того, щоб мешканцям громади не потрібно було нікуди їздити. Проте на початку 2021 року Сумське управління охорони здоров’я виділило громаді допомогу у вигляді 1125 швидкісних тестів на виявлення антигенів до COVID-19, що стало для неї  дуже великою підтримкою.

Ще на початку пандемії вирішили залучити аграріїв, яким селищна рада надіслала листи з проханням про матеріальну допомогу. Таким чином було залучено 10 аграрних компаній та індивідуальних осіб-підприємців, які надали допомогу на майже 70 тисяч грн.

f3

«Ці кошти були як знахідка. На них ми закупили і пульсоксиметри  кожному сімейному лікарю, і дуже багато масок й антисептиків, які роздавали старостам по півтори тисячі масок на старостат», - ділиться подробицями начальниця відділу охорони здоров’я та соціального захисту населення Миколаївської селищної ради Юлія Шостак. Дмитро Лантушенко підтверджує її слова і додає, що в їхній громаді - повне порозуміння з бізнесом. «Миколаївська громада – це аграрна територія. Великі аграрні холдинги готові допомагати, якщо виникнуть якісь питання, з ними є угоди про соціальне партнерство. Новообраний голова громади - сам із сфери бізнесу», - зазначає він. 

У громаді проживають мешканці, що належать до вразливих категорій, і саме вони у період карантину зіштовхнулися з найбільшими викликами й обмеженнями. Йдеться про такі категорії як особи з інвалідністю, учасники бойових дій та їхні сім’ї, малозабезпечені сім’ї та сім’ї, які знаходяться у складних життєвих обставинах (СЖО), особи, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи,а також діти, позбавлені батьківського піклування. За словами Юлії Шостак, для цих категорій передбачені певні медичні та соціальні послуги, зокрема матеріальна допомога з місцевого бюджету. Так, програмою для чорнобильців передбачено стовідсоткове забезпечення їх медичними препаратами, а особам із інвалідністю щороку виділяють по 1 тисячі грн. Людям, котрі перенесли операції на серці та протезування, громада виділяє по 5 тисяч грн, таку ж суму допомоги отримують хворі на орфанні (рідкісні) захворювання. В той же час учасникам бойових щомісяця виділяють 300 грн на оплату житлово-комунальних послуг і 1700 грн один раз на рік як допомогу для вирішення соціально-побутових проблем, а батькам загиблих учасників бойових дій – щоквартально по 5 тисяч грн. 

Пані Юлія зазначає, що з-поміж усіх вразливих категорій Миколаївської громади карантин і пандемія найбільше вплинули на осіб з інвалідністю. Ці люди потребували лікування, проте боялися звертатися до лікарні, оскільки належать до групи ризику. Тому для них було організовано телефонні консультації, а вже за необхідності лікар та інші медпрацівники виїжджали до них додому. Зокрема лікар Миколаївської лікарні щодня виділяв 2 години робочого часу на такі візити, а громада організувала для нього комунальний транспорт та забезпечила захисними костюмами й іншими засобами індивідуального захисту. Для цих пацієнтів він самостійно закуповував ліки і привозив їм усе необхідне. Ці заходи дозволили покращити психологічний стан осіб з інвалідністю та зменшити їхні хвилювання і страхи. Впродовж усього періоду карантину громада допомагала й іншим мешканцям, які є учасниками програми «Доступні ліки». Алгоритм дій був таким: сімейні лікарі виписували рецепти, працівники відділу охорони здоров’я та соціального захисту населення їхали в обласний центр, отримували ліки у тамтешніх аптеках і привозили людям додому. За такою ж схемою допомагали й інсулінозалежним. А для хворих, котрі потребували гемодіалізу, громада організувала перевезення до медзакладу тричі на тиждень і виділяла матеріальну допомогу в розмірі 500 грн щомісячно.

У зв’язку з пандемією також збільшилося навантаження на соціальних працівників, оскільки самотнім людям, котрими вони опікуються, було рекомендовано дотримуватися суворого карантину і не виходити з дому у магазин чи аптеку. Відповідно такі підопічні потребували більшої уваги, їх треба було частіше відвідувати, купувати і приносити їм все необхідне. Усіх соцпрацівників, як і медиків, також забезпечили масками, рукавичками і антисептиками. 

Малозабезпечені та багатодітні сім’ї, що проживають у громаді, під час карантину мали змогу звернутися до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) і отримати допомогу в оформленні всіх документів, виплат, пільг і субсидій. Їм не потрібно нікуди їхати, адже завдяки сформованій електронній базі весь процес відбувається у ЦНАПі і займає лише один день. «Якщо є ті, хто не можуть прийти, вони звертаються по телефону, ми виїжджаємо додому й обговорюємо, чим можемо допомогти. Наприклад, самостійно доставляємо людину у ЦНАП або  оформляємо на місці», - розповідає начальниця відділу охорони здоров’я та соціального захисту населення Миколаївської селищної ради. Вже у 2021 році Миколаївська громада отримала допомогу від Червоного Хреста для малозабезпечених та багатодітних сімей, осіб з інвалідністю та самотніх людей - усі ці категорії населення були стовідсотково  забезпечені пакунками, один із яких був продуктовий, а інший – з товарами особистої гігієни. Юлія Шостак пригадує, що під час одного з виїздів соціальної служби у багатодітній родині, якій привезли подарунки, було виявлено хворого трирічного малюка, що не розмовляв і у якого соцпрацівники запідозрили інвалідність. Вони відвезли маму з дитиною до лікарні на обстеження, де факт інвалідності підтвердили, а хлопчика поставили на облік. Потім він разом із мамою був доправлений до реабілітаційного центру, де отримав усе необхідне лікування. Зараз його стан покращився і він уже почав розмовляти. Договір із реабілітаційним центром, за яким усі діти з інвалідністю можуть проходити там реабілітацію, був підписаний у 2019 році. І загалом вже троє дітей, батьки яких виявили бажання, пройшли процедуру реабілітації. Також громада надає путівки в санаторії та оздоровчі літні табори цим незахищеним верствам населення, зокрема минулого року із коштів місцевого бюджету на ці потреби було виділено 400 тисяч грн. Окрім того, на території громади діє громадська організація, яка опікується дітьми з інвалідністю. Відділ охорони здоров’я та соціального захисту населення тісно з нею співпрацює, наприклад, допомагає транспортом для перевезення дітей на культурні заходи й екскурсії, а також подарунками до Дня Святого Миколая і новорічних свят. Нещодавно у громаді відбулася урочиста презентація ілюстрованої книги, виданої цією організацією, у якій зібрані розповіді усіх їхніх підопічних дітей з інвалідністю про мрії, які вони хочуть втілити. Захід пройшов у дуже дружній і веселій атмосфері та викликав велике захоплення у дітей. 

Станом на червень 2021 року ситуація із захворюваністю на коронавірус є контрольованою.  Якщо за офіційними даними 2020-го року було зафіксовано 115 випадків захворювання, то статистика першого кварталу 2021 року показує, що виявлено лише 15 випадків. Проте багато людей, які перехворіли на COVID-19, звертаються до місцевих лікарів із проханням надати медичні та психологічні послуги з реабілітації. Зараз працюють над питанням, яким чином їх забезпечити – шляхом переобладнання для реабілітації діючих відділень лікарні або надання окремих послуг пацієнтам у них вдома. Потім буде вирішуватися питання матеріального забезпечення. «Для людей старшого покоління, звичайно, більше йдеться про медичні послуги, додаткові лікарські засоби. Але психологічні послуги також. Вони для нас є менш затратними, а людям така увага потрібна і  ми готові її забезпечити. Думаю, ми будемо розглядати це питання пакетно, комплексно», - підсумував Дмитро Лантушенко.

f4

У квітні 2021 року Миколаївська громада стала однією з учасниць проєкту “Посилення потенціалу громад реалізовувати системні зміни у сфері безпеки, що пов’язані з особливими загрозами та потребами в умовах пандемії COVID-19”, який  реалізується ГО «Інститут миру і порозуміння» за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. Проєкт, який буде впроваджуватися на території громади, має назву «Допомога вразливим групам - основа безпеки в громаді». Реалізує його СОГО "Клуб "Шанс" за підтримки ГО «Інститут миру і порозуміння», Миколаївської ОТГ, Сумського прес-клубу та Управління патрульної поліції в Сумській області. Громада розраховує, що в результаті проєкту вдасться підвищити рівень доступу вразливих верств до медико-соціальних послуг, прийняти місцеву програму для вирішення проблем за допомогою механізмів соціального замовлення, а також запустити діалог в громаді щодо безпекових програм. 

f5

За словами Андрія Букіна, керівника СОГО "Клуб “Шанс”, завдяки цьому проєкту на Сумщині може з’явитися перша Програма розв’язання пріоритетних проблем із використанням механізму соціального замовлення в об’єднаній територіальній громаді. “Зокрема, підвищення доступу вразливих верств населення громади до медико-соціальних послуг задля своєчасного виявлення чи профілактики соціально значущих захворювань і покращення загального рівня безпеки в ОТГ. Мова йде про два напрямки діяльності: проведення тестування на ВІЛ, COVID-19 і вірусні гепатити В і С; консультування від соціальних працівників і вузьких спеціалістів медичної галузі. Усе це буде розраховано на соціально вразливі групи Миколаївській ОТГ: ветеранів АТО/ООС, людей із залежністю, людей, які мають ВІЛ, ВГС, туберкульози тощо”, - зазначив він.




© 2020 Всі права захищено.
Цей сайт створено та працює за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Сайт адмініструється ГО «Інститут миру і порозуміння» (ІМіП).
Сайт виконує інформаційно-просвітницьку функцію.