Кейси

Успішні практики безпеки

Третину населення України складають сільські жителі. Однак поліція «зосереджена» в містах та в райцентрах. Щоправда, за селами закріплені дільничні офіцери, але на кожного з них припадає до 10-15 населених пунктів, відстані між якими становлять до півсотні кілометрів. Тож про ефективну превентивну діяльність поліції важко говорити, що призводить до загострення криміногенної ситуації в селах. Проте є громади, де немає тяжких злочинів, а кількість правопорушень можна «перерахувати на пальцях». Хоча поліція туди навідується теж вкрай рідко.  

Проєкт Шерифи для нових громад – це дослідження про те, як працюють сільські «шерифи», або, іншими словами, як мешканці громад самостійно вирішують правові проблеми та піклуються про спільну безпеку. Протягом 2018 та 2019 років команда проєкту Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» та Громадської організації «Інформаційний ресурсний центр «Правовий простір» збирала інформацію про роботу шерифів у малих громадах в Херсонській, Полтавській і Харківській областях.

Шерифи Старої Збур’ївки - Віктор Кривобородько та Володимир РудковськийШерифи Старої Збур’ївки – Віктор Кривобородько та Володимир Рудковський

Хто такі шерифи

Шерифи – це не офіційний термін. Це узагальнена назва місцевих мешканців, цивільних людей, які наглядають у своєму населеному пункті за правопорядком. Вони займаються профілактикою правопорушень, мають право складати деякі адмінпротоколи, отримують зарплатню з місцевого бюджету та звітують перед громадою. До них навіть поліцейські часто звертаються по допомогу  з проханням поїхати на місце й розібратися, що відбулося. Єдиного державного «зразка» немає. Майже у кожної громади – своє «ноу-хау», але деякі форми організації роботи дуже схожі.

Ілюстрація. Дерево організаційних формДерево організаційних форм

Зокрема, виявлено 7 форм забезпечення безпеки в громадах:

  1. Інспектори сільрад або ОТГ з охорони правопорядку та благоустрою;
  2. Громадські формування;
  3. Інспектори з інформування населення з охорони правопорядку від Центрів зайнятості за програмою «Шериф»;
  4. Комунальні установи;
  5. Добровольці, або «народні патрульні»;
  6. Поліцейські станції;
  7. Центр безпеки для громад.


Організаційні форми безпеки

Інспектори сільрад або ОТГ з охорони правопорядку та благоустрою
Музиківська ОТГ, Херсонська область

Музиківський «шериф» – колишній дільничний, який курував це село і користувався повагою. Щойно він вийшов на пенсію, сільський голова одразу запросив його на посаду інспектора сільради з охорони правопорядку. Коли створювалося ОТГ, його посаду теж затвердили. Але перш ніж взяти такого співробітника, громаді треба було розробити та прийняти програму з безпеки та благоустрою ОТГ, а також інструкції та посадові обов'язки інспектора. Це довелося робити «з нуля», адже прикладів чи хоч яких зразків таких документів в Україні ще не було. 

Тепер у громаді «два з половиною» шерифа: інспекторка з благоустрою Євдокія Амелькина, інспектор з безпеки в Музиківці Сергій Шабельніков і на півставки – інспектор з безпеки в селі Східне Павло Базовко.

Євдокія Василівна АмелькинаЄвдокія Василівна Амелькина

Сергій Григорович ШабельніковСергій Григорович Шабельніков

Громадські формування
Чулаківська ОТГ, Херсонська область

У Чулаківській громаді є громадське формування – осередок Українського реєстрового козацтва. На посаді інспектора ОТГ з охорони правопорядку – колишній агроном, сімдесятирічний пенсіонер, голова громадського формування Микола Коробка. 

Члени формування патрулюють села, ловлять браконьєрів, відвідують неблагополучні родини, проводять із дітьми та підлітками виховну роботу. Правопорушення трапляються переважно влітку, коли до фермерів на роботу з’їжджаються наймані працівники з інших населених пунктів. За відгуками дільничного, Микола Коробка розкриває 80% правопорушень ще до приїзду поліції.

Чулаківці разом з Миколою Коробкою (на фото праворуч) запрошують відвідувачів до козацької світлиці в опорному пункті з охорони правопорядкуЧулаківці разом з Миколою Коробкою (на фото праворуч) запрошують відвідувачів до козацької світлиці в опорному пункті з охорони правопорядку

Інструктори з інформування населення щодо запобігання порушень громадського порядку від Центрів зайнятості за програмою «Шериф»

У 2011 році Херсонський обласний центр зайнятості започаткував унікальний проєкт «Шерифи». Це окремий вид громадських робіт, на які запрошують безробітних місцевих жителів і залучають їх до охорони правопорядку в своєму селі або місті. Проєкт реалізується завдяки тісній співпраці центрів зайнятості з органами місцевого самоврядування, правоохоронцями та громадськістю. 

Дільничні офіцери збирають та надають інформацію про потреби громад в інструкторах з охорони правопорядку. Далі працівники центру зайнятості підбирають кандидатів серед безробітних місцевих мешканців. Зрештою, психологи центру зайнятості вивчають кандидатів на профпридатність: наскільки відповідальні, комунікабельні, стримані, чи можуть знайти спільну мову, завоювати довіру. Потім погоджують кандидатуру з керівництвом населеного пункту, а представники поліції проводять «шерифам» інструктаж: знайомлять із законодавством, пояснюють, як треба поводитися в тій чи іншій ситуації, як убезпечити себе, як зробити зауваження або заспокоїти людей тощо. 

5Фахівці центру зайнятості  в 2011 році розробили форму для учасників проєкту «Шериф», яка використовується донині: сині бейсболка з логотипом служби та жилетка з написом на спині «Громадський порядок». Фото з архівів центру зайнятості

Комунальні установи
Петрівсько-Роменська ОТГ, Полтавська область

У Гадяцькому районі створили відділ охорони комунального підприємства «Сервіс» районної ради. Співробітники відділу охороняють комунальні об’єкти та патрулюють на території чотирьох сільрад, що входять до Петрівсько-Роменської ОТГ. Відділ охорони комунального підприємства підпорядкований, підзвітний та підконтрольний органу місцевого самоврядування, а фінансується коштом місцевого бюджету. 

6Співробітники відділу охорони КП «Сервіс»

Добровольці або «народні патрульні»
Село Лучки, Полтавська область

У селі Лучки живуть переважно пенсіонери, які впродовж 2015 року потерпали від нічних крадіїв корів. Тому вирішили самотужки охороняти від волоцюг в’їзд до села. Патрулювали 65 чоловіків та 13 жінок. Чергували по троє – з одинадцятої вечора до п’ятої ранку. Спочатку обходили село, потім прямували до єдиного в’їзду і чатували на чужинців. Деякі «народні патрульні» зупиняли авто, запитували незнайомця, куди їде. Якщо водії не хотіли відповідати, чергові супроводжували їхні машини селом, доки не дізнавались, куди приїхали незнайомці. До того ж, записували номери автівок. Інші патрульні кажуть, що зупиняти машини незаконно, тому просто одразу їхали за чужинцями на велосипедах або власних авто. Але крадіжки припинилися.

У 2018 році у Лучках встановили відеокамери, після чого скасували нічне патрулювання. Лучани, які протягом трьох років виходили вночі патрулювати, нарешті відпочивають.

Лучани протягом трьох років виходили вночі патрулюватиЛучани протягом трьох років виходили вночі патрулювати

Поліцейські станції
Зеленопідська ОТГ, Херсонська область

Перша постійна поліцейська станція на півдні України запрацювала з квітня 2018р. в Зеленопідській об’єднаній громаді Каховського району. До цього часу на Херсонщині аналогічні заклади були тимчасовими і працювали на морських узбережжях під час курортного сезону.

Поліцейські станції – це службові приміщення, що надаються дільничному офіцеру поліції для виконання покладених на нього завдань із забезпечення правопорядку у віддалених населених пунктах. Крім того, тут є приміщення для роботи групи швидкого реагування, ювенальної превенції, місцевого інспектора з охорони правопорядку, а також кімната для нарад та спільних конференцій. 

У приміщенні поліцейської станції встановлена необхідна техніка, що дає працівникам можливість користуватися інтернетом і базами даних, які входять до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ.

Поліцейська станція в Зеленопідській об’єднаній громаді Каховського районуПоліцейська станція в Зеленопідській об’єднаній громаді Каховського району

Центри безпеки для громад
Бутенківська ОТГ, Полтавська область

На Полтавщині, у Бутенківській громаді Кобеляцького району, серйозно взялися за безпеку в широкому сенсі, а не лише у розумінні захисту від злодіїв та правопорушників, і відкрили центри безпеки. У центрах безпеки одночасно перебувають рятувальна служба, медична допомога та кабінет поліцейського, робота яких координується єдиною диспетчерською службою.

Василь Демченко, помічник голови ГФ, інспектор з охорони громадського порядкуВасиль Демченко, помічник голови ГФ, інспектор з охорони громадського порядку


Поліцейські офіцери громади

Дніпропетровска область, Варварівська ОТГ

З червня в Варварівській громаді Дніпропетровській області запрацював один з перших в країні поліцейський офіцер громади Роман Петрович Бойко. 

Проєкт «Поліцейський офіцер громади» є наступним кроком у реформі Національної поліції. Основною метою цього проєкту є забезпечення кожної територіальної громади окремим офіцером, який буде жити і працювати лише там. Зарплатню він отримує як поліцейський, а умови роботи (приміщення, обладнання, автівку) йому надає громада. Тому він і звітує не тільки перед керівництвом, але й перед односельцями. 

Роман Бойко – поліцейський офіцер громади Варварівської громадиРоман Бойко – поліцейський офіцер громади Варварівської громади

Наприкінці травня  2019 року випустилось 34 офіцера громади, які зараз працюють у 21 ОТГ в Дніпропетровській області. Наступними регіонами впровадження проєкту будуть Харківська та Чернігівська області.

Проєкт «Поліцейський офіцер громади» планують реалізувати у два етапи: протягом першого, запланованого на 2019 рік, збираються налагодити роботу у 802 об’єднаних громадах, а протягом другого у 2020 році – на території всієї держави.


Збірка «Успішні практики безпеки. Український масштаб»

Збірка «Успішні практики безпеки. Український масштаб» була видана наприкінці 2018 року, і вже сьогодні студенти Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ використовують її у навчальному процесі задля вдосконалення взаємодії Національної поліції та населення.

У збірці можна докладніше ознайомитися з успішними моделями організації безпечного середовища у сільських громадах, досліджених авторським колективом у Херсонській, Полтавській та Харківській областях впродовж 2018 року.

Презентація збірки «Успішні практики безпеки. Український масштаб» у Дніпропетровському державному університеті внутрішніх справПрезентація збірки «Успішні практики безпеки. Український масштаб» у Дніпропетровському державному університеті внутрішніх справ

До опису кожної з моделей організації безпеки у малих громадах надані зразки документів та експертні коментарі щодо основних завдань, правового статусу, соціального забезпечення, повноважень та відповідальності шерифів. Також надано поради юристів, на що варто звернути увагу при впровадженні кожної моделі. До того ж, у збірці міститься аналіз недоліків та переваг наявних організаційних форм безпеки.

Один із розділів присвячений досвіду залучення громадян до забезпечення правопорядку у США і Канаді, де можна дізнатися, чому шерифів вважають офіцерами миру, прочитати про «очі та вуха» правопорядку, диванних таємних детективів, а також про роль та місце шерифів у структурі правоохоронних органів.

Уся інформація про шерифів, зразки документів, успішні історії та відео сюжети зібрані на інформаційній платформі «Шерифи для нових громад» sheriffua.org та на сторінці проєкту у Фейсбук.

P.S. «Шерифи для нових громад» – це спільний проєкт Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» та Громадської організації «Інформаційний ресурсний центр «Правовий простір». Проєкт реалізується у Херсонській, Полтавській та Харківській областях за підтримки Міжнародного Фонду Чарльза Стюарта Мотта.

© 2020 Всі права захищено.
Цей сайт створено та працює за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Сайт адмініструється ГО «Інститут миру і порозуміння» (ІМіП).
Сайт виконує інформаційно-просвітницьку функцію.