У Сумах надання наркозалежним замісної підтримуваної терапії (ЗПТ) та створення кімнат зменшення шкоди стали частиною комплексної стратегії, що підвищить рівень безпеки у місті.
Про це Центру інформації про права людини розповів очільник клубу "Шанс" та колишній голова "Студії правових та соціальних досліджень" Андрій Букін.
"Минулого року ми працювали над створенням майданчику, куди б ми залучили якомога більше громадських ініціатив та громадських організацій із різних сфер до співпраці з копами та міською радою. Зараз ми ведемо перемовини з Huawei про встановлення в місті камер відеоспостереження. Поліцейські визначили сім перехресть, де вони, на їхню думку, потрібні. З часом за кількісними показниками ми визначатимемо ефективність цих відеокамер", – розповів Андрій Букін.
"Так само ми плануємо на сторінці Сумської міської ради до карти міста додати ще один шар ДТП. По-перше, сумчани бачитимуть проблемні перехрестя й оминатимуть їх. По-друге, збір даних дозволить проаналізувати проблемні місця та причини дорожньо-транспортних пригод (ДТП). Можливо, потрібно поставити світлофор або зробити 500 метрів нового асфальту, аби люди не виїжджали на зустрічну", – додав він.
Над рівнем безпеки в місті почали працювати після підписання Меморандуму про партнерство між Сумською міською радою, Сумським відділом поліції та громадською організацією "Студія правових та соціальних досліджень". Підписанти меморандуму сподіваються, що співпраця посилить громадську безпеку, знизить кількість правопорушень у публічних місцях, підвищить дотримання прав людини та рівень довіри громадян до поліції.
Сумська міська рада буде посередником між поліцією та громадою, який допоможе налагодити комунікацію та координуватиме зусилля задля досягнення мети.
Зараз у місті створили робочу групу, що розробляє проект міської комплексної програми “Правопорядок” на період 2019–2021 років.
У приміщенні Обласного наркологічного диспансеру облаштували кабінет замісної підтримувальної терапії. У ньому щоденно сумчани з наркозалежністю приймають метадон, аби відмовитися від ін’єкційних опіатів.
Ініціатори створення такого кабінету застерігають, що кабінет замісної підтримувальної терапії жодним чином не захищає наркозалежних від покарання, якщо ті скоїли кримінальний злочин. Це ж Центру інформації про права людини підтвердив керівник Сумського міськвідділу поліції Павло Карабута.
"У Сумах немає такого поняття, що начальник поліції Карабута дозволяє в наркодиспансері на Білопільському шляху колотися зі своїми наркотиками і за це нічого не буде. Ні! Питання стоїть лояльного відношення до наркозалежних, які в межах чинного законодавства за рецептом лікаря вживають метадон, – сказав Павло Карабута. Правоохоронець вказує, що терапія уже знизила напругу між мешканцями міста та наркозалежними.
Наразі в Сумах із 450 офіційно облікованих громадян з наркозалежністю близько 300 проходять замісну підтримувальну терапію.
Окрім цього, за словами головного лікаря Сумського обласного наркодиспансеру Тараса Злиденного, такий підхід до наркозалежних дозволяє зменшити ризики для здоров’я, адже вони перебувають під наглядом медпрацівників і двічі на рік проходять медичне обстеження.
"Ми єдиний наркодиспансер в Україні, у якого є власний виїзний флюорограф. На ньому двічі на рік обстежуються наші пацієнти. На другому поверсі у нас – обласна токсикологічна лабораторія, де вони безкоштовно проводять усі види лабораторних досліджень, починаючи від аналізу на наркотики до аналізу на ВІЛ", – розповідає він.
Правозахисниця Центру інформації про права людини Людмила Янкіна, яка відвідала кабінет, зауважує, що вона не побачила принижень з боку персоналу.
"В установі людей не принижують. Разом з тим люди з наркозалежністю не тримають у собі напругу через добре ставлення медичних працівників. Там створені гідні умови для ЗПТ. А відтак для них зменшуються причини, аби за рогом вчиняти крадіжки", – коментує правозахисниця.
У наркодиспансері планують перенести кабінет зменшення шкоди до більшого приміщення, в якому запланований ремонт. У цьому кабінеті вони отримуватимуть засоби зменшення шкоди: у ньому обмінюватимуть шприци та видаватимуть презервативи.
"Як би ми не хотіли відштовхувати від себе наркозалежних та заперечувати їх, вони все одно існують у будь-якій громаді. Десь і чимось їм потрібно вжити ці наркотики. Коли йому потрібно вколотись, він не буде думати, де взяти чистий шприц і чи залишились у нього гроші на це. Він що знайшов, тим і вколовся. Так само він не буде думати, де йому це зробити. Він вколеться тут і зараз. І це буде під’їзд, пісочниця, туалет чи біля магазину. Тому ми й бачимо покинуті кругом шприци", — розповідає Тарас Злиденний.
"Ми створимо йому спеціальну зону, де він зможе спокійно вжити наркотик, залишити цей шприц, кинувши в стерильний контейнер, а медпрацівниця розбере їх, кине у дезінфікуючі засоби, і далі ми утилізуємо такий матеріал. Це абсолютно законно та безпечно для оточуючих. До того ж у цьому кабінеті лежатимуть одноразові серветки, нові шприци та відповідна література", – додає він.
Завдяки Меморандуму про співпрацю, якщо правоохоронці затримують пацієнтів наркологічного диспансеру, вони узгоджують та доставляють їх до наркологів. Кожен патрульний у місті володіє номером телефону обласного нарколога, який може проконсультувати, чи проходить громадянин ЗПТ, та перевірити законність володіння таблетками.
"Вони телефонують мені навіть о п’ятій ранку. Кажуть: "Затримали знову Іванова з таблетками". Я пояснюю, що його таблетки за формою, розміром, скоріш за все, для антиретровірусної терапії ВІЛ/СНІДу або для протитуберкульозної терапії. А отже, сенсу немає затримувати. І вони відпускають людину", – розповідає Тарас Злиденний.
"Якщо ж затримані не пацієнти ЗПТ і ніколи не потрапляли в наше поле зору, то поліцейські доставляють для добровільного обстеження. А якщо є бажання, то ми лікуємо. Добровільне лікування вже надалі полегшує терміни, якщо людину затримали за статтею про продаж, вживання чи зберігання наркотиків", – пояснює Тарас Злиденний.
На уточнювальне запитання головний лікар запевнив, що не було випадків, коли б правоохоронці не доставляли громадян, яких підозрювали у вживанні наркотичних речовин або в яких знаходили наркотики.
"Такого ще не було. 100% його побачить нарколог, а потім наша патронажна служба, яка буде його запрошувати, спостерігати. Наше головне завдання – виявити таку людиною з проблемою та допомогти: запропонувати лікування, реабілітацію, замісну підтримувальну терапію, детоксикацію. Якщо така людина потрапляє в наше поле зору, нам це дозволить обстежити людину, з нею працюють соціальні працівники, психологи. Це дасть можливість спостерігати за людиною", – пояснює Тарас Злиденний. При цьому він додає, що соціальний та медичний супровід дозволяє проводити профілактику ВІЛ, туберкульозу та гепатитів і вчасно лікувати ці хвороби.
"Тим більше Сумська область на 100% забезпечена препаратами для ЗПТ, антиретровірусної, протитуберкульозної та гепатитної терапії", – додає головний нарколог області.
За словами голови Сумської обласної громадської організації "Шанс", у місті навчання поводження з наркозалежними пройшли патрульні відразу після конкурсу та слідчі. Однак поки такого навчання не пройшли дільничні.
"В Україні Закон "Про Національну поліцію" передбачає спільні проекти з громадськістю", – прокоментував Павло Карабута. Наразі автори навчального курсу розробляють програму та узгоджують формат, зміст, періодичність та інформаційні матеріали.
Якщо ви хочете дізнатися більше про розвиток українського community policing – рекомендуємо підписатись на Facebook-сторінку Громада та поліція. Сторінка досліджує український та світовий досвід роботи поліції, орієнтованої на громаду.