Пожежне депо, Центр надання адміністративних послуг та офіс дільничного в одній будівлі – у Северинівській територіальній громаді з осені запрацював ситуативний центр швидкого реагування. Установа опікується безпекою у семи населених пунктах, а працюють у ній волонтери – місцеві мешканці.
Кореспондент Центру інформації про права людини відвідав село Северинівка та дізнався про те, хто і як впроваджує в Україні польський досвід роботи безпекових центрів.
У розбудову безпекового центру з ініціативи Северинівської територіальної громади вклали понад півмільйона гривень. Проектну заявку мешканців та громадської організації "Подільська агенція регіонального розвитку" підтримав Міжнародний фонд "Відродження".
Працюють у ситуативному центрі швидкого реагування волонтери з числа мешканців громади. Адже саме місцеві найбільш зацікавлені в убезпеченні свого дому та знаються на локальних проблемах.
У Северинівській ОТГ вирішили, що ще зі школи формуватимуть свого роду «еліту», яка вболіватиме та вибудовуватиме безпеку у майбутньому. Для цього дорослих добровольців та старшокласників навчають надавати першу медичну допомогу, базовим навичкам пожежогасіння й користуванню спецтехнікою.
"У Польщі працює механізм, коли добровільні команди виїжджають на виклики й ефективно справляються із завданнями. Основна мотивація добровольців займатися цією роботою – авторитетність. Адже у гмінах (у Польші – місто, село або група сіл і міст) добровольці вважаються елітою", – каже Іван Образцов, менеджер проекту "Безпечна громада – спільний інтерес, спільна відповідальність" у громадській організації "Подільська агенція регіонального розвитку".
Одне з перших, що зробили громади задля досягнення безпеки – це встановили у п’яти селах та двох селищах 24 камери відеоспостереження. Вони обійшлися громаді у 600 тисяч гривень. Частина з камер працює на автошляхах, а інша – у закладах соціальної сфери – лікарнях, дитячому садочку, санаторії, школі, кафе та в інших місцях, де буває багато людей.
Ця система дозволяє в режимі реального часу відстежувати безпекову ситуацію.
Відеокамери фіксують номери автівок як удень, так й уночі. Їх запам’ятовує програмне забезпечення та зберігає на сервері громади протягом двох тижнів. Програма має інтуїтивний пошук, який видає відеофайл з рухом авто та фото номера автомобіля, як тільки вводять перші три цифри номера. Доступ до цих даних мають правоохоронці.
У Северинівській ОТГ тішаться, що вже розкрили першу крадіжку мотоцикла завдяки новій системі спостереження.
"Звичайно, вона не знизить злочинність на 100%, але правопорушники поміркують, чи варто скоювати злочин, коли спостерігають відеокамери", – каже Іван Образцов.
Руслан Петрунько, заступник начальника управління превентивної діяльності Головного управління Нацполіції у Вінницькій області, сподівається,
що саме такі проекти реалізовуватимуть й в інших територіальних громадах:
"Правоохоронцям без підтримки громади та органів місцевого самоврядування буде важко гарантувати безпеку. Саме такі проекти дають можливість попереджувати злочини та правопорушення. І це краще, аніж боротись із їхніми наслідками".
Наразі громада також формує команду з двадцяти пожежників-добровольців, яких навчать.
“Один раз чи двічі на місяць добровольці по черзі будуть чергувати. На таку роботу точно у кожного знайдеться час”, – каже мешканець громади, волонтер-рятувальник Сергій Скориш.
Начальник Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області Руслан Шевчук запевняє, що навчання у пожежників-
добровольців буде якісне. Він вказує, що в Северинівській територіальній громаді немає багатоповерхових будинків, окрім школи. А тому учасники Ситуативного центру не потребують специфічного навчання.
За кошти фонду "Відродження" громада вже закупила десять рацій та пожежні форми. А в межах партнерської благодійної допомоги від польскої гміни Пунськ Северинівська ОТГ отримала пожежну машину із ємністю води у 6 тонн.
Руслан Шевчук вражений потужністю пожежної машини. Він каже, що такою не можуть похвалитися навіть райони області – у них є лише ЗІЛ-130 або ЗІЛ-131 із 2,5 тоннами води, яких вистачає на три хвилини гасіння пожежі.
На майбутнє натхненники центру планують реконструювати пожежне депо та придбати захисну амуніцію, яка дозволить шукати та рятувати людей із задимлених приміщень. Для цього потрібно понад 1 млн гривень – гроші ще шукають. Найімовірніше, що реконструкцію покриють кошти спонсорів, громади, обласного та державного бюджетів, адже безпека стосується кожного у громаді.
Центр інформації про права людини спільно з Міжнародним фондом "Відродження" збирає практики ефективної співпраці громади та поліції для поширення досвіду серед інших громад.
Якщо ви хочете дізнатися більше про розвиток українського community policing – рекомендуємо підписатись на Facebook-сторінку Безпечна громада. Сторінка досліджує український та світовий досвід роботи поліції, орієнтованої на громаду.