Консультації й тренінги для наркозалежних та їхніх родин, їжа, одяг та навчальні ігри для дітей-вулиць – всеукраїнська благодійна організація «Конвіктус» вже дванадцять років активно протидіє наркозалежності та сприяє зменшенню шкоди серед неповнолітніх та дорослих громадян України. У матеріалі розповідаємо про досвід роботи “Конвіктусу”, заснований на принципах поваги до вибору кожної людини, конфіденційності та відкритості до співпраці.
Щодня близько 50 наркозалежних відвідують центр зменшення шкоди організації “Конвіктус” у Деснянському районі. Співробітники центру видають клієнтам чисті шприці в обмін на брудні, забезпечують спиртовими серветками, презервативами, тестують на ВІЛ та гепатити. У середньому щомісяця благодійна організація виявляє серед наркозалежних близько вісімнадцяти ВІЛ-інфікованих людей і бере їх на соціальний супровід.
"У нас працюють дві фахівчині, що ведуть особисті справи наших клієнтів та які мотивують людей почати антиретровірусну терапію (АРВ-терапія) за полегшеним доступом до неї. Якщо людина приймає АРВ-терапію вона живе довго, а якщо до цього ще й відмовляється від наркотиків, то й щасливо. Щомісяця ми допомагаємо стати на терапію не менше п’ятьом людям, проте, це вимагає неймовірних зусиль. Адже люди після того, як дізнаються про свій статус, часто зникають. Утім, таку послугу представникам вразливих груп дуже важливо надавати, бо це веде до зменшення епідемії ВІЛ/СНІДу у столиці", – розповідає Євген Скляренко керівник напрямку роботи із споживачами ін’єкційних наркотиків у “Конвіктус Україна”.
Також у центрі консультують наркозалежних щодо безпечної ін’єкційної поведінки, профілактики ВІЛ, гепатитів, туберкульозу та інфекцій, що передаються статевих шляхом. Тут громадяни також можуть прати свої речі, випити чаю та погрітись у холодну пору року.
Окрім роботи із самими наркозалежними, “Конвіктус” консультує й близьке оточення клієнтів, проводить тренінги з поведінки під час кризових ситуацій та розробляє матеріали про те, що робити рідним та сусідам у разі виявлення людини з наркозалежністю й у випадках, коли поруч виготовляють і продають наркотики.
"До нас приходять батьки, дружини та чоловіки, які кажуть, що не знають, куди звертатись, що робити із їхніми хворими рідними. Ми надаємо приміщення для груп взаємопідтримки спільноти "Нар-Анон". На ці заходи ми запрошуємо людей, аби вони отримали практичну інформацію. Ми також співпрацюємо з десятьма реабілітаційними центрами. Всі вони надійні і туди ми перенаправляємо наркозалежних, що виявили таке бажання – на безкоштовне лікування або лікування зі знижкою", – каже виконавча директорка Всеукраїнської благодійної організації "Конвіктус" Євгенія Кувшинова.
Працює "Конвіктус" й з дітьми, що вживають наркотики, та дітьми-вулиць. Для них організація створила молодіжний клуб "Street power", де можна поїсти , отримати одяг, взяти участь у культурних, спортивних заходах, поспілкуватись із психотерапевтом чи соціальним працівником. Тут, зокрема, у формі гри розповідають про ризикові для здоров’я поведінки, тестують на ВІЛ та гепатити.
"Наше найголовніше завдання – стати для підлітків дорослим другом, щоб вони могли до нас прийти з будь-якою проблемою і поговорити про неї. Діти розказують нам про те, як вони грабують машини, звідки дістають гроші, скільки у них сексуальних партнерів, з ким і де вони живуть, коли тікають з дому", – поясює Алла Мельник, керівниця проектів зі зниження шкоди для підлітків, які вживають психоактивні речовини, у “Конвіктус”.
В організації кажуть, що фінансову підтримку клубу "Street power" надає місцевий бізнес. Після презентації досвіду роботи молодіжного клубу на круглому столі у КМДА київська влада висловила бажання відкрити подібний центр у Святошинському районі і фінансувати його із міського бюджету.
Алла Мельник розповідає, що подібні клуби є й для дорослих. Наприклад, клуб "Coffee House" за адресою Сабурова, 20. Його створив Деснянський районний центр соціальної служби сім’ї, дітей та молоді. Сюди запрошують наркозалежних для неформального спілкування з людьми, які подолали свою залежність. Тут можна випити кави, пограти на гітарі, поспівати.
Крім того, "Конвіктус" співпрацює ще й зі службою пробації Деснянського району, яка запрошує соціальних працівників благодійної організації тестувати на ВІЛ та гепатити наркозалежних, що вийшли з місць позбавлення волі. А у разі бажання хворого, його направляють на реабілітацію.
За словами начальниці служби пробації Деснянського районного Альони Горбаченко, найбільша кількість злочинів, скоєних на території Деснянського району, пов’язана із наркотиками. Зараз на обліку служби знаходяться 530 громадян, які мають випробувальні строки. Утім, Альона Горбаченко переконана, що лікувати наркозалежних на волі значно легше, ніж в ув’язненні:
«Люди думають, що служба пробації спільно з громадськими організаціями розводять наркопритони, а залежних краще вбити чи направити в колонію. Але ж вони не розуміють, що наркозалежний може дістати наркотики навіть за ґратами і це не вирішить проблему. Що вирішить? Перебування вдома серед рідних, які борються за нього, відвідування наших інспекторів, лікарів, психологів, які до останнього наполягатимуть на лікуванні та підштофхуватимуть до позитивних змін у житті».
Громадські організації переконані, що ефективно реінтегрувати наркозалежних у суспільство та боротись проти наркозлочинності у місті можна лише спільними зусиллями зацікавлених сторін.
Аби вирішити питання такої взаємодії щодо допомоги наркозалежним, за словами голови громадської ради КМДА Богдана Назаренка, у КМДА планують до 12 грудня провести міський форум "Безпечний Київ". Організатори сподіваються, що за підсумками форуму напрацюють резолюцію щодо створення Координаційної ради з питань нарко-та алкозалежності при КМДА та міському голові. Її учасники мають розробити положення із повноваженнями та напрямками роботи усіх зацікавлених сторін — медичних та освітніх закладів, ЗМІ, реклами, ЖКГ, поліції та громадськості.