Безпекова ініціатива. Від ідеї до реалізації

Щодня ходите повз неосвітлений парк? Водії у дворі перевищують швидкість, і ви б хотіли встановити лежачого поліцейського? У вашому районі багато безпритульних тварин? Маєте ідею, як вирішити такі проблеми та зробити місце, де живете, безпечнішим? Але не знаєте, з чого почати? У нашій короткій інструкції читайте про те, як знайти однодумців та спільно започаткувати безпекову ініціативу.

 

ДІЗНАЙТЕСЯ, ЩО НЕПОКОЇТЬ СУСІДІВ

Спілкування з сусідами та іншими мешканцями громади допоможе зрозуміти, які проблеми непокоять їх з точки зору безпеки. Для початку напишіть перелік питань, які здаються актуальними вам, та вирушайте спілкуватися з місцевими. Може виявитися так, що їх турбує зовсім не те, що опинилось у вашому списку. Але не варто відкидати пропозиції інших чи опускати руки. Чим ширша картина безпекових проблем, тим легше серед сусідів знайти однодумців для пошуку подальших рішень. Знати, що важливо для громади —  необхідно, адже ви дбаєте про спільну безпеку.

 

ВИРІШУЙТЕ ПРІОРИТЕТНІ ПРОБЛЕМИ

Опитування місцевих мешканців дозволить зібрати думки щодо різних проблем. Але щоб виокремити найважливіші, слід зустрітися вже в іншому форматі — безпосередньо з усіма зацікавленими. Наприклад, проведіть локальні місцеві збори. Чи влаштуйте кавування. А під час цього — голосування для визначення пріоритетності проблем та можливих ініціатив з їхнього вирішення.

Одним з важливих елементів дослідження сусідського середовища є спроба дізнатися про те, як кожен з мешканців громади розуміє, чим є для нього безпека. А чим — небезпека. Адже, наприклад, небезпекою для когось є безпретульні собаки, а для іншого, хто їх не боїться — відсутність освітлення вулиць або забруднення повітря. Кожен може мати різні уявлення про це, втім, результат має задовольняти всіх. Тому й вирішувати спочатку варто ті проблеми, які є нагальними та без вирішення яких й вирішення інших буде даремним.

 

ВИВЧІТЬ КОНТЕКСТ 

Можливо, проблему, подібну до вашої, вже вирішили в іншій громаді. Корисно дізнатися про їхній досвід, утім, яким би ефективним він не здавався, все ж може не спрацювати у вашому населеному пункті. 

Будь-яка деталь може мати значення у залежності від того, чи ви мешкаєте на прифронтовій або прикордонній території, чи ж у гірській місцевості або курортному регіоні, чи поблизу оздоровчих зон. Тож навіть, якщо ви вбачаєте, що таку саму проблему, як у вас, хтось інший вже вирішив у певний спосіб — є особливості, через які ваш проект може потребувати коректив і вам слід буде впроваджувати відмінну ініціативу. 

 

ЗАЛИШАЙТЕСЯ ПРАГМАТИЧНИМИ 

На користь актуальності проблеми мають працювати факти. Тож кожен, хто відстоюватиме необхідність вирішення конкретної проблеми через конкретний захід, має аргументувати її нагальність та значущість. Відтак, варто спиратися на конкретні дані, свідчення, приклади, перевірену інформацію.

Щоби точно розуміти масштаб проблеми — варто звернутись у відповідні органи за необхідними даними. Наприклад, статистичними.

У цьому вам допоможе Закон України "Про доступ до публіної інформації" . На основі нього будь-який громадянин може звернутися за отриманням необхідних відомостей. Також варто мати фото чи відео на підтвердження наявності проблеми. А ще — опис проблеми та свідчення сусідів про її конкретні прояви або негативні наслідки. Отже, озброюйтеся мобільним телефоном та уявіть себе детективом, який збирає докази. Але дійте виключно в межах закону. 

 

ПАМ'ЯТАЙТЕ, ЩО Й ОДИН У ПОЛІ — ВОЇН

Не засмучуйтеся, якщо залучити до обговорення та впровадження ініціативи вдасться не усіх. На початку й двох-трьох людей достатньо для того, щоби провести перші перемовини з іншими зацікавленими сторонами. Наприклад, з тими, хто опікується парком або зеленою зоною поблизу вашого дому, або з представниками освітнього закладу чи супермаркету, що розташовані поряд. Досвід інших громад свідчить про те, що менша кількість людей, яка працює над безпековою ініціативою, не знижує якість суттєвих змін в районі. Головне тут — чітка координація процесу.

 

ЗАЛУЧІТЬ ДО СПІВПРАЦІ ПОЛІЦІЮ ТА МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ 

Важливою для ефективного втілення ініціативи є взаємодія та спілкування громади з поліцією та місцевим самоврядуванням. Коли у цих трьох сторін є розуміння проблеми та згода на подальше її вирішення, залучати до співпраці інших (наприклад, інвесторів чи донорів) буде легше. Крім того, поліція та місцеве самоврядування можуть краще за вас орієнтуватись у тому, де полягає чия зона відповідальності (з точки зору державних органів) та до кого ще потрібно звернутись для подальших кроків. Вони допоможуть вам мережувати ініціативу. Почати спілкування з поліцією можна на сайті онлайн-проекту "Взаємодія поліції та громади" або безпосередньо з інспектором чи інспекторкою зі зв‘язків з громадськістю у вашому місті. Що стосується органів місцевого самоврядування — з їхніми представниками можна познайомитися особисто. Для цього, наприклад, відвідайте засідання міської ради або напишіть електронне звернення на офіційному сайті адміністрації вашого району.  

 

ПРОАНАЛІЗУЙТЕ РИЗИКИ

На певному етапі міркувань про вирішення проблеми ви можете зіштовхнутись з аргументами на кшталт: "Це зараз не на часі" або ж "В нас немає на це коштів". Тому варто донести цінність вирішення проблеми до місцевого самоврядування.

Тут на допомогу вам стане аналіз того, яких втрат коштуватиме громаді невирішення пріоритетної проблеми. Як у короткотерміновій, так і у довготерміновій перспективах. Це можуть бути як економічні витрати, так і людські втрати — матеріальні збитки (крадіжки в неосвітленому районі), смерті через належним чином не облаштовані та неосвітлені переходи залізничних колій в селах. Чи навіть перспектива деградації населення через відсутність місць для культурного відпочинку.

А ще — відштовхуйтеся від переваг. Наприклад, у безпечних районах хочуть жити люди. А велика кількість людей — запорука розширення інфраструктури. 

 

ДІЙТЕ ЗА ПЛАНОМ 

Завжди краще структурувати ваші дії в контексті вирішення проблеми. Це допоможе розуміти поточний стан роботи, а також зробить її ефективною. У плані детально опишіть проблему та пропоноване її вирішення, вкажіть залучених до вирішення осіб. Створіть перелік завдань та відповідальних за їхнє виконання, а також встановіть строки виконання.

 

ШУКАЙТЕ РЕСУРСИ 

При розвитку безпекової ініціативи (якою може бути що завгодно — від освітлення вулиць, встановлення відеокамер та оновлення тротуарів до курсів самооборони для жінок та жестової мови для поліцейських), варто створити свою мапу зацікавлених сторін та організацій, бізнесу. Ними, наприклад, можуть стати університет, фабрика та Укравтодор вашого району, а ще ОСББ, партнерська громадська організація та сусідня ОТГ. В залежності від того, кого ви обираєте в якості споживачів безпеки (ваша цільова аудиторія), а кого в якості надавачів безпеки — ця мапа може бути унікальною.

Крім того, наразі діє програма "Бюджет участі". Вона надає можливість кожному жителю брати участь в розподілі коштів місцевого бюджету через створення проектів для покращення міста/ОТГ та/або голосування за них. 

 

ЗАКРІПІТЬ ДОМОВЛЕНІСТЬ ДОКУМЕНТАЛЬНО 

Часто громади підписують меморандуми про співпрацю з поліцією щодо впровадження конкретної спільної ініціативи. Такі документи можуть бути багатосторонніми. Переважно для створення документу залучають юристів (розпитайте, можливо, хтось з ваших сусідів є юристом). Для громади підписання меморандуму – це гарантія того, що поліція виконуватиме обіцяне. Для поліції – що люди не проситимуть того, що не є прямим обов’язком правоохоронців. 

Такі прості кроки стануть у нагоді для підвищення безпеки поряд з вашим домом. Для того, щоб надихнутися на пошук вирішення проблем, радимо ознайомитися з досвідом інших громад. І пам'ятайте, що безпека – це спільна робота.

© 2020 Всі права захищено.
Цей сайт створено та працює за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Сайт адмініструється ГО «Інститут миру і порозуміння» (ІМіП).
Сайт виконує інформаційно-просвітницьку функцію.